Praha 11. března 2021 – Koronavirová pandemie podnítila výrazně větší zájem autorů o účast ve scenáristické soutěži FILMOVÉ NADACE. O podporu se uchází 157 scénářů od 156 žadatelů. Je to třetí největší počet žádostí v historii soutěže.
Autoři se zaměřili na dramata (50). Následovaly komedie (37), pohádky, rodinné filmy, fantasy a sci-fi (29), díla ostatních žánrů (27) a thrillery a detektivky (14). Vítězové si rozdělí nadační příspěvky v celkové výši až 800 tisíc korun. Počet děl vybraných k ocenění bude záležet na kvalitě přihlášených prací.
„Opravdu nás mile překvapil vysoký počet zaslaných žádostí. Jen pro představu bylo v hlavní kategorii přihlášeno tolik scénářů, kolik loni v celé soutěži. Oproti loňskému roku se nám podařilo oslovit ještě více účastníků, kteří dosud žádné dílo do soutěže nezaslali. O zájmu zkušených autorů svědčí fakt, že v hlavní kategorii přihlášených 95 autorů má jen za posledních pět let realizováno 54 celovečerních hraných děl,“ uvedla Helena Uldrichová, předsedkyně správní rady FILMOVÉ NADACE a vedoucí Filmového centra České televize.
Celkem 95 scenáristů obeslalo svými pracemi hlavní kategorii, 61 jich soutěží v kategorii Hvězda zítřka. Ze všech přihlášených se 97 účastní soutěže letos poprvé. Scénáře zasílali více muži, kterých bylo z celkového počtu 116. Nejmladšími autory jsou tři šestnáctiletí studenti, kteří se přihlásili se souhlasem rodičů do kategorie Hvězda zítřka. Nejstaršímu žadateli je 78 let. Zkušenějších autorů (profesionálů), například scenáristů, režisérů, dramaturgů nebo spisovatelů, je 96.
Přihlášené scénáře nyní hodnotí pětičlenný výbor ve složení Ivo Mathé, Ivo Trajkov, Kristián Suda, Petra Soukupová a Zuzana Kopečková, která nahradila Edgara Dutku. Každý člen výboru přečte všechna díla z obou soutěžních kategorií. Členové výboru neznají jména autorů prací, které posuzují, všichni soutěžící tak mají stejnou šanci.
„Členy výboru letos čeká úkol přečíst celkem přes 16 000 stran textu, za což si jistě zaslouží obdiv a respekt. Scénáře musí být zcela nové, které dosud do soutěže nebyly přihlášeny. Od loňského roku totiž nelze s dílem soutěžit opakovaně, a to ani po jeho přepracování. Výsledky bychom chtěli vyhlásit v době konání 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Jeho termín organizátoři letos mimořádně přesunuli na konec srpna,“ připomněl Martin Chalupský, člen správní rady nadace a ředitel komunikace innogy Česká republika.
V hlavní kategorii své síly změří scenáristé bez rozdílu věku, v kategorii Hvězda zítřka pak autoři ve věku do 33 let, kteří dosud nemají realizovaný žádný scénář celovečerního filmu. Nadace letos vstoupila do 16. sezony a za dobu svého trvání podpořila už 105 scenáristů a 100 projektů částkou 11 milionů korun. Během 15 let činnosti nadace bylo podle vítězných scénářů natočeno 15 filmů, které zabodovaly na české i mezinárodní scéně. Vloni mohli diváci vidět dva snímky, konkrétně psychologické drama Modelář a životopisné drama Šarlatán.
„Pevně věřím, že to epidemiologická situace dovolí a divákům se během letošního roku představí další tři filmy natočené podle scénářů oceněných nadací. Přeji jim podobný úspěch, jaký sklidily snímky Modelář a Šarlatán, dohromady tři ocenění na Cenách české filmové kritiky a šest sošek Českých lvů. Šarlatán je dle členů České filmové a televizní akademie nejlepším filmem roku 2020 a je v užší nominaci na Oscara,“ sdělil Petr Tichý, člen správní rady nadace a generální ředitel Barrandov Studio.
V odložené premiéře by do kin měla zamířit tragikomedie Tichý společník, autor scénáře Pavel Göbl film rovněž režíroval. Sociální drama Kryštof natočil Zdeněk Jiráský na základě scénáře Kristiána Sudy. Historický velkofilm Il Boemo režíroval podle vlastního scénáře Petr Václav.
Michal Dolana, DDeM, s.r.o.
Polská 10, 120 00 Praha 2
M +420 737 411 339, E mdolana@ddem.cz
FILMOVÁ NADACE podporuje tvůrčí osobnosti v oblasti literární přípravy české audiovizuální tvorby, tzn. autory původních scénářů pro celovečerní hrané filmy. Zabývá se i hledáním cest, které by vedly k realizaci těchto projektů a podpořily vzdělanost v oblasti české kinematografie. Hlavním mediálním partnerem nadace je Česká televize, mediálním partnerem je BORGIS. Ideovými zakladateli nadace jsou Barrandov Studio a energetická firma innogy.